Lovectví a sokolnictví ve středověku

Jak probíhal lov ve středověku a co vše patřilo k oblíbeným šlechtickým kratochvílím, se mohli dozvědět všichni, kteří v sobotu 1. 8. 2020 navštívili areál Památníku Jana Žižky z Trocnova.

Právě zde se totiž utábořila lovecká jízdní družina pana Buška ze Žampachu. Pro návštěvníky byl připraven bohatý celodenní program, který zahrnoval ukázky samotného lovectví a jezdectví ale i dalších šlechtických kratochvílí. Nadějní lučištníci si mohli vyzkoušet střelbu z luku nebo kuše a zjistit, jak složitá je výroba těchto loveckých nástrojů. Během sokolnických představení jsme se dozvěděli, jaká byla úloha sokolníků při lovu, a nad hlavami nám přelétl nejeden dravec. V dobovém šlechtickém ležení kuchaři zpracovávali úlovek a kdekterému zájemci prozradili středověký recept. K dispozici byly i různé středověké hry a v závěru dne zazněla středověká hudba a poezie. Celým loveckým dnem provázeli členové jízdní družiny pana Buška ze Žampachu a sokolnická společnost TEIR.

Ukázka lovecké družiny z konce 14. století.    Komentovaná ukázka sokolnictví.     Koncert středověké hudby a poezie.

Lucie Líkařová
1.8.2020

Dnes (Čtvrtek)

Zítra (Pátek)