Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Rozebírání milíře a tavba železné rudy

17. – 18. 8. 2019, týden po zapálení milíře postaveného v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova došlo k jeho rozebrání.

Proces zuhelnatění dřeva byl úspěšný a z milíře bylo získáno množství dřevěného uhlí. To bylo zároveň použito při ukázce tavby železné rudy, která proběhla následující den. Předem upražená a nadrcená železná ruda byla tavena v replice středověké hutnické pece postavené v blízkosti plánovaného Archeoskanzenu. Návštěvníci se dozvěděli více o technologii získávání a zpracování železa ve středověku a mohli si například vyzkoušet dmýchání měchem do pece. Odpoledne byla tavba ukončena a za přítomnosti diváků bylo z pece vyjmuto zredukované železo ve formě tzv. houby. Akci doprovázelo pečení chleba ve středověké chlebové peci a jeho ochutnávky. Rozebrání milíře i tavbu železa provedl odborník na tuto tématiku Matěj Kmošek.

Plakát na akci Tavba železa.     Dřevěné uhlí z milíře.    Roztápění repliky středověké hutnické pece.    Zredukované železo ve formě tzv. houby.

Kontaktní osoba:
Lucie Líkařová
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
17.8.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.30 - 17.00

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

13.12.2023

Vánoční koncert v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
14.12.2023

Zpívání vánočních koled na schodech v muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova