Rozebírání milíře a tavba železné rudy

17. – 18. 8. 2019, týden po zapálení milíře postaveného v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova došlo k jeho rozebrání.

Proces zuhelnatění dřeva byl úspěšný a z milíře bylo získáno množství dřevěného uhlí. To bylo zároveň použito při ukázce tavby železné rudy, která proběhla následující den. Předem upražená a nadrcená železná ruda byla tavena v replice středověké hutnické pece postavené v blízkosti plánovaného Archeoskanzenu. Návštěvníci se dozvěděli více o technologii získávání a zpracování železa ve středověku a mohli si například vyzkoušet dmýchání měchem do pece. Odpoledne byla tavba ukončena a za přítomnosti diváků bylo z pece vyjmuto zredukované železo ve formě tzv. houby. Akci doprovázelo pečení chleba ve středověké chlebové peci a jeho ochutnávky. Rozebrání milíře i tavbu železa provedl odborník na tuto tématiku Matěj Kmošek.

Plakát na akci Tavba železa.     Dřevěné uhlí z milíře.    Roztápění repliky středověké hutnické pece.    Zredukované železo ve formě tzv. houby.

Lucie Líkařová
17.8.2019

Dnes (Úterý)

Zítra (Středa)