Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Rozebírání milíře a tavba železné rudy

17. – 18. 8. 2019, týden po zapálení milíře postaveného v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova došlo k jeho rozebrání.

Proces zuhelnatění dřeva byl úspěšný a z milíře bylo získáno množství dřevěného uhlí. To bylo zároveň použito při ukázce tavby železné rudy, která proběhla následující den. Předem upražená a nadrcená železná ruda byla tavena v replice středověké hutnické pece postavené v blízkosti plánovaného Archeoskanzenu. Návštěvníci se dozvěděli více o technologii získávání a zpracování železa ve středověku a mohli si například vyzkoušet dmýchání měchem do pece. Odpoledne byla tavba ukončena a za přítomnosti diváků bylo z pece vyjmuto zredukované železo ve formě tzv. houby. Akci doprovázelo pečení chleba ve středověké chlebové peci a jeho ochutnávky. Rozebrání milíře i tavbu železa provedl odborník na tuto tématiku Matěj Kmošek.

Plakát na akci Tavba železa.     Dřevěné uhlí z milíře.    Roztápění repliky středověké hutnické pece.    Zredukované železo ve formě tzv. houby.

Kontaktní osoba:
Lucie Líkařová
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
17.8.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Středa)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova