Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Workshop Textilnictví ve vrcholném středověku

Ve dnech 8. – 9. 2. 2019 se konal v barokním sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích odborný workshop zaměřený na textilnictví ve vrcholném středověku.

Během dvou dnů bylo možné vyslechnout šest zajímavých přednášek od předních českých odbornic na textilnictví ve vrcholném středověku. První přednášku o archeologických textiliích a možnostech dochování středověkého textilu obecně přednesla PhDr. Helena Březinová, Ph.D.  Na ni navázala s přehledem unikátních archeologických textilií, povětšinou z hrobových nálezů českých panovníků a jejich rodin, PhDr. Milena Bravermanová. Další přednášky od Mgr. Sylvie Odstrčilové, Ph.D. byly zaměřeny více technicky, a to na jednotlivé textilní techniky (karetkování a pletení) a na možnosti jejich využití ve středověku. První den workshopu zakončila Mgr. Vladimíra Cepáková s přednáškou o současném zpracování vlny a znovuobjevování technik, které byly ve středověku běžné. Druhý den byl věnován praktickým ukázkám různých textilních technik. Účastníci si vyzkoušeli základní zpracování vlny pomocí vyčesávání a spřádání a posléze i jednotlivé techniky jako pletení jehlou, lucetování, pletení na dutinkách či různé druhy karetkování. Díky účastníkům workshopu ze spolku Danar bylo možné si vyzkoušet i předení na replice středověkého spřádacího kola. Během tohoto dne proběhla i přednáška Mgr. Veroniky Pilné, Ph.D. o střizích oděvů a krejčovských technologiích ve středověku, která byla následovaná praktickou ukázkou vytvoření střihu s důrazem na druhy ručních stehů, které se ve středověku používaly.

Přednáška k textilnictví vrcholného středověku.     Účastníci workshopu poslouchají výklad.     Účastníci workshopu sledují postup karetkování.

Kontaktní osoba:
Lucie Líkařová
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
8.2.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Iluminace

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova