Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Workshop Textilnictví ve vrcholném středověku

Ve dnech 8. – 9. 2. 2019 se konal v barokním sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích odborný workshop zaměřený na textilnictví ve vrcholném středověku.

Během dvou dnů bylo možné vyslechnout šest zajímavých přednášek od předních českých odbornic na textilnictví ve vrcholném středověku. První přednášku o archeologických textiliích a možnostech dochování středověkého textilu obecně přednesla PhDr. Helena Březinová, Ph.D.  Na ni navázala s přehledem unikátních archeologických textilií, povětšinou z hrobových nálezů českých panovníků a jejich rodin, PhDr. Milena Bravermanová. Další přednášky od Mgr. Sylvie Odstrčilové, Ph.D. byly zaměřeny více technicky, a to na jednotlivé textilní techniky (karetkování a pletení) a na možnosti jejich využití ve středověku. První den workshopu zakončila Mgr. Vladimíra Cepáková s přednáškou o současném zpracování vlny a znovuobjevování technik, které byly ve středověku běžné. Druhý den byl věnován praktickým ukázkám různých textilních technik. Účastníci si vyzkoušeli základní zpracování vlny pomocí vyčesávání a spřádání a posléze i jednotlivé techniky jako pletení jehlou, lucetování, pletení na dutinkách či různé druhy karetkování. Díky účastníkům workshopu ze spolku Danar bylo možné si vyzkoušet i předení na replice středověkého spřádacího kola. Během tohoto dne proběhla i přednáška Mgr. Veroniky Pilné, Ph.D. o střizích oděvů a krejčovských technologiích ve středověku, která byla následovaná praktickou ukázkou vytvoření střihu s důrazem na druhy ručních stehů, které se ve středověku používaly.

Přednáška k textilnictví vrcholného středověku.     Účastníci workshopu poslouchají výklad.     Účastníci workshopu sledují postup karetkování.

Kontaktní osoba:
Lucie Líkařová
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
8.2.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.00

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

22.7.2022

Trocnovské divadelní slavnosti - Světáci

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)
30.7.2022

Válka a vojenství v době Jana Žižky

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)
12.8.2022

Trocnovské divadelní slavnosti (Dívčí válka)

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)