Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Zahájení stavby Návštěvnického a vzdělávacího centra a muzejně expoziční části v Trocnově

Po rozsáhlých přípravách, v návaznosti na získání dotace z programu ITI Českobudějovicko a v souvislosti s podpisem dodavatelské smlouvy proběhlo dne 12. 4. 2024 poklepání základního kamene u příležitosti zahájení stavby nového Návštěvnického a vzdělávacího centra a muzejně expoziční části s depozitářem v areálu NKP Rodiště J. Žižky v Trocnově.

Zahájením výstavby splácíme dluh vůči generacím, které v dobách dávno minulých – s omezenými prostředky a podporou – usilovaly o zprostředkování kulturně historického dědictví tohoto mimořádně cenného areálu nejširší veřejnosti. Pevně věříme, že realizace centra navazující na nedávné otevření nového areálu Archeoskanzenu Trocnov, zachycujícího život ve středověku na přelomu 14. a 15. stol., významně přispěje k dalšímu posílení atraktivity tohoto místa," uvedl ředitel Jihočeského muzea Filip Lýsek.

Akce proběhla za účasti zástupců investora, Jihočeského kraje, Jihočeského muzea, dodavatele stavby a dalších. Jedná se o jednu z finančně nejobjemnějších stavebních investic v novodobé historii muzea, rozpočtované prostředky dosahují bezmála 115 milionů korun.


Stavět se bude v roce, kdy si připomínáme již 600 let od úmrtí Jana Žižky. Je to významný rok pro celou Českou republiku a pro nás, Jihočechy, obzvlášť. Věřím, že nově otevřené návštěvnické centrum přiláká do Archeoskanzenu další návštěvníky. Naše meta je 75 000 návštěvníků ročně,“ říká náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Hroch.

Jak upozornil ředitel Jihočeského muzea Filip Lýsek, výstavbou centra se celý areál zatraktivní i pro zahraniční turisty. „Právě díky otevření návštěvnického centra počítáme s tím, že se otevře areál i jazykově. Předpokládáme, že veškeré výstavy a expozice budou i v jazykových mutacích: němčině a angličtině. Dobrý důvod nás navštívit tedy budou mít i zahraniční návštěvníci,“ uvedl.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
12.4.2024

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 13.00 - 17.00

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
13.00 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova