Zvonařství ve středověku a dnes

V sobotu 9. října 2021 v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova představoval svou práci zvonař Jan Šeda z Ateliéru Zvonaře a Hrnčířky v Deštném v Orlických horách.

Od dopoledne až do setmění předával zájemcům své poznatky zvonař Jan Šeda. Ukazoval jak se vyrábí formy, mluvil o technologii a historii zvonařství i surovinách potřebných k výrobě bronzu. Předváděl různé tvary, typy i tóny zvonů, přidal i mnohé zábavné historky spojených s tímto uměleckým řemeslem. Během nutných technologických přestávek se mohli trpělivý návštěvníci zaposlouchat do komentovaných prohlídek o nově budovaném Archeoskanzenu Trocnov. Vrcholem bylo samotné podvečerní odlévání, v setmělé atmosféře mnohým vykouzlilo světlo rozžhavené zvonoviny jiskřičky v očích.

Poutavé vyprávění zvonaře Jana Šedy. Vyjmutí tyglíku s žhavou zvonovinou z pece. Odlévání zvonoviny do připravených forem.

Lucie Líkařová
9.10.2021

Dnes (Čtvrtek)

Zítra (Pátek)